Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY

Rozoskie spotkanie kultur

Gmina Rozogi
Rozogi to miejsce, w którym spotykają się kultury Mazurów i Kurpiów. Tegoroczny Rozoski Przegląd Muzyki Ludowej przybliżył jeszcze jedną, bardzo bliską nam kulturę.

Podczas tegorocznego Rozoskiego Przeglądu Muzyki Ludowej gmina Rozogi miała okazję gościć wyjątkowych uczestników - delegację z litewskiej gminy Rzesza. „Jestem zachwycony i folklorem, który

został przywieziony tutaj na teren naszej gminy, jak również te potrawy, które u nas nie występują, bardzo dużo tu takich potraw, zupełnie inny smak, ale się cieszę, że tym się dzielimy, że tu możemy tego spróbować, że możemy podpatrzeć pewne rzeczy, jak to można robić.” – przyznaje Grzegorz Kaczmarczyk, wójt gminy Rozogi.

A elementów do podpatrzenia zdecydowanie nie zabrakło. Wileńszczyzna może pochwalić się bowiem bogatym dziedzictwem kulturalnym, które czerpie z bogactwa tradycji litewskiej oraz wielu innych narodów. „Żyją między sobą różne narodowości, Polacy, Litwini, Rosjanie, Białorusini, Karaimi, Tatarzy i inne narodowości, a więc taka bardzo różnorodna kultura, gościnni ludzie. Cieszymy się bardzo, że tutaj możemy przyjechać, pokazać coś swojego, wymienić się wszystkim, doświadczeniem, kulturą, smakami na dzień dzisiejszy.” – mówi starosta gminy Rzesza Waldemar Rynkiewicz.

Litewskie smaki zdecydowanie zainteresowały gości festiwalu. Na stoisku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Rzesza nie zabrakło słodkich i słonych przekąsek, ciepłych dań i dobrego napitku. „Tak, jak i każdy region mamy swoje właściwe dania.

Częstujemy Was litewskimi kibinkami, czarnym, litewskim chlebem, kwasem z chleba, przywieźliśmy także litewską słoninkę, kurki z ciasta, pączki, no i mnóstwo sera. Prosimy wszystkich i zapraszamy do nas częstować się.” – zachęca Brygida Zapolska z Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Rzesza.

Różnorodność odznacza się również w wileńskiej muzyce. Zbiór ludowych utworów zaprezentował zespół "Jezioranka" z Pikieliszek. Jak mówi Lusia Wojtkiewicz z zespołu „Jezioranka” – „Przyszykowaliśmy taką wiązankę naszych wileńskich pieśni zbieranych przez samych nas, przez nasze babcie i naszych dziadków. Mam nadzieję, że nasze, wileńskie piosenki mają jednak połączenie z Polską. Może w każdym domu coś się nieco dodało, coś się przerobiło, bo jak się mówi, co dom to obyczaj, co człowiek to zwyczaj.”

Współpraca gmin Rozogi i Rzesza trwa nieco ponad rok, umowa partnerska zawarta została w maju 2023 roku. Przyjazd delegacji odbył się dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu w ramach konkursu "WM dla WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej jednostek samorządu terytorialnego w województwie warmińsko-mazurskim w 2024 roku". „To jest partnerstwo o podłożu kulturalnym, na działania kulturalne, na wymianę twórców, artystów, na to, żebyśmy się razem wspierali w tych naszych działaniach artystycznych, tak, żeby Wileńszczyzna promowała swoją kulturę tutaj, u nas, w Rozogach, a my żebyśmy mogli swoją kulturę ludową promować w gminie Rzesza na Wileńszczyźnie.” – przekonuje Karolina Lewandowska-Zając z GOK w Rozogach. Okazją do tego będzie wrześniowy wyjazd przedstawicieli Rozóg do gminy Rzesza.