WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY

Hulajnogą przez miasto

WORD w Olsztynie
Hulajnogi elektryczne – są świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców większych miast, jednak by mądrze wykorzystać ich potencjał, musimy pamiętać o pewnych zasadach.

Hulajnogi elektryczne to coraz popularniejszy środek transportu i coraz częstszy element miejskiego krajobrazu. Niedługo, dzięki nowelizacji Ustawy prawo o ruchu drogowym, zostanie wprowadzone pojęcie „urządzenie transportu osobistego”. „Urządzenie transportu osobistego to takie urządzenie, które jest przeznaczone do poruszania się wyłącznie kierującego tym urządzeniem, które ma szerokość maksymalnie 0,9 metra, długość to 1,25 metra i którego konstrukcja może rozwinąć prędkość do 25 kilometrów na godzinę, jest to urządzenie wyłącznie o napędzie elektrycznym” - wyjaśnia Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Wiele urządzeń poruszających się w tej chwili po polskich drogach nie spełnia nowych warunków, szczególnie pod kątem rozwijanych prędkości. Zmusza to do wzmożonej czujności pieszych użytkowników dróg. „Ustawodawcy zależy przede wszystkim na podniesieniu bezpieczeństwa osób pieszych, niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w starciu z kierującym takim pojazdem ponoszą najczęściej obrażenia i są najczęściej poszkodowani” - podkreśla mł. insp. Mariusz Tański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Zmiany dotyczą również miejsc, gdzie można poruszać się tego typu pojazdem. „Kierujący tym urządzeniem będzie obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, z pasa ruchu dla rowerów, a w razie braku infrastruktury właściwej rowerom, osoba kierująca takim pojazdem obowiązana będzie poruszać się po jezdni” - informuje Marcin Kiwit. W przypadku poruszania się po jezdni, kierujący urządzeniem transportu osobistego będzie mógł jechać tylko wtedy, gdy prędkość pojazdów na danym odcinku drogi będzie ograniczona do trzydziestu kilometrów na godzinę. „W tym momencie musimy o tym pamiętać, że to będzie traktowane jako pojazd, który uczestniczy w ruchu, czyli wszystkie zakazy związane ze spożywaniem alkoholu i kierowanie takim pojazdem, czy używanie telefonów komórkowych podczas jazdy będzie karane” - zaznacza insp. Tański.

Pamiętajmy, że poruszając się urządzeniami transportu osobistego również jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Pojazdy te ułatwiają życie i sprawiają wiele przyjemności, ale warto zapoznać się z nowymi przepisami, by móc jeździć nimi bezpiecznie.